Kartvelų polifoninis dainavimas

KARTVELŲ POLIFONINIS DAINAVIMAS-65a5e87cd6ddbf9d6ca2f198f04ab85a.jpeg
 Festivalio „Lauksnos“ metu bus pristatytas KARTVELŲ POLIFONINIS DAINAVIMAS įtrauktas į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą 2008 m.
Unikalus be užrašytų natų polifoninis (daugiabalsis) dainavimas yra neatsiejama Sakartvelo kultūros dalis.  Šių laikų etnomuzikologai liudija, kad specifinė polifonija kartvelų muzikoje atsirado anksčiau nei čia buvo įvesta krikščionybė (IV-ojo mūsų eros amžiaus pradžia). Visuose Sakartvelo regionuose klesti a capella vokalinė polifonija. Pietinėje šalies dalyje – Mečetijoje ir Lazetijoje iki XX amžiaus pradžios tik istoriniai šaltiniai bylojo buvus polifonines dainas. Visų regionų polifonijos stiliams būdingas ostinatinis daugiabalsumas bei laisvos ritmikos melodinė linija. Yra ir sudėtingesnių polifonijos formų: žemo registro bosų polifonija Rytų Sakartvele, ypač Kartli ir Kakheti užstalės dainose (ritmingai vystosi dvi labai ornamentuotos melodinės linijos ostinatinio boso fone) ir kontrapunktinė polifonija Acharoje, Imeretijoje, Samegreloje ir ypač Gurijoje. Vakarų Sakartvelo kontrapunktinė polifonija pasižymi vietine jodeliavimo, įvardijamo krimanchuli įvairove.
Nors kai kuriuose regionuose ši tradicija vis dar išlikusi gyva, polifoninis dainavimas vis labiau persikelia į miestus ir jų koncertų sales.
Kartvelų polifoninio dainavimo tradiciją, tarptautinio nematerialaus kultūros paveldo festivalio „Lauksnos" metu, pristatys FOLKLORO GRUPĖ „PHERKHISA”, susikūrusi 2008 m., vadovaujant chorvedei Natia Datuashvili. Ansamblyje jau užaugo kelios kartos. Folkloro grupės kūrybinė kryptis - tradicinio atlikimo, jo stiliaus ir formų laikymasis. “Pherkhisa” repertuare yra įvairių Sakartvelo vietovių liaudies dainų ir tradicinių giesmių pavyzdžių. Kartu su muzikiniais kūriniais grupė atlieka ir tradicinius šokius.
Ansamblis nuo pat įkūrimo dienos aktyviai dalyvauja šalies kultūriniame gyvenime, vietiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose, konferencijose ir simpoziumuose, įvairiose religinėse šventėse, labdaros koncertuose bei yra daugelio konkursų prizininkas.
Ansamblis dalyvavo 5-ojo tarptautinio tradicinės polifonijos simpoziumo atidarymo koncerte 2010 m. „Pherkhisa” yra Sakartvelo vaikų ir jaunimo nacionalinių chorų konkursų (2015, 2017, 2022, 2023 m.) nugalėtojai ir aukso medalininkai. Ansamblis surengė sėkmingas gastroles Lenkijoje (2016, 2019, 2022) ir Vokietijoje (2019).
Ansamblio vadovė Natia Datuashvili