Naujienos
Dailininkės Dalios Stalauskienės paroda
2016 Balandžio 28

 
Dainų klubas
2016 Balandžio 26

 
Tradicinių šokių forumas
2016 Balandžio 21

 

PIRMĄ KARTĄ KLAIPĖDOJE, PIRMĄ KARTĄ LIETUVOJE

TRADICINIŲ ŠOKIŲ FORUMAS „TRADICINIŲ ŠOKIŲ RAIŠKOS ĮVAIROVĖ IR DARNUMAS"

TARPTAUTINEI ŠOKIO DIENAI

Balandžio 29-ąją švenčiame TARPTAUTINĘ ŠOKIO DIENĄ. Puiki proga ne tik šokti, bet ir kalbėti apie šokį: Klaipėdos etnokultūros centras kviečia į pirmą kartą rengiamą dviejų dienų tradicinių šokių forumą „Tradicinių šokių raiškos įvairovė ir darnumas“. Renginyje pranešimus skaitys, diskutuos, šokių mokymus ves etnochoreografijos ekspertai ir praktikai iš Lietuvos bei Lenkijos.

Tradicinių šokių forumu siekiama aktualizuoti šiandieninę tradicinių šokių situaciją Lietuvoje, apžvelgti problematiką, aptarti tradicinių šokių mokymo metodikos trūkumo, sklaidos ir populiarinimo tarp jaunimo klausimus, paliesti regioniškumo aspektus, aptarti tradicinio šokio raiškos galimybes bei įvairovę švietimo įstaigose, pasidalinti patirtimi, pasikeisti aktualia ir naudinga informacija bei mokyti tradicinio šokio.

Forume patirtimi dalinsis, pranešimus skaitys, diskutuos: respublikinių tradicinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ koordinatorė Diana Martinaitienė (Šiauliai), šokio pedagogai Saulius Rudelis (Klaipėda), Zita Daugėlienė (Klaipėda), etnochoreografė Audronė Vakarinienė (Vilnius), folkloristė Irmina Kėblienė (Šilalė), ,,Kelmo“ naktišokių organizatorius Valdas Rutkūnas (Kelmė), etnochoreografė dr. Dalia Urbanavičienė (Vilnius), muziejininkė dr. Laura Lukenskienė (Kaunas), atlikėja, šokių festivalio organizatorė Edita Gumauskaitė (Vilnius), naktišokių ,,Šokame Nepriklausomybę“ Valakėliuose organizatorius Žygimantas Stonkus (Valakėliai), muzikantas, pedagogas Artūras Sinkevičius, šokio ekspertas Piotras Zgorzelskis (Lenkija), muzikantas Mateušas Nivinskis (Lenkija) ir kt.

Abi dienas teorinę dalį keis praktinė – tradicinių šokių mokymai, kurių metu visi norintys susipažins su chodzonego, krakoviako, mazureko, oberko, polkos, valso pagrindiniais žingsniais ir kt.

Renginį vainikuos tranki tradicinių šokių vakaronė, kur bus galima pademonstruoti išmoktus šokius ar tiesiog SMAGIAI PRISIŠOKTI.

Įėjimas laisvas.

,,Tradicinių šokių forumas" – tęstinio projekto ,„Etnoreidas“ renginys, iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos. Renginį koordinuoja Klaipėdos tradicinių šokių klubo įkūrėja ir vadovė etnokultūrinės veiklos koordinatorė Rita Šukienė.

 

 
Šokių mokymai
2016 Balandžio 20

ŠOKIŲ MOKYMAI SU LENKŲ TRADICINIŲ ŠOKIŲ EKSPERTU PIOTRU ZGORZELSKIU

Balandžio 29-30 d. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyksiančiame Tradicinių šokių forumo programoje svarbią vietą užima praktinė dalis – lenkų tradicinių šokių mokymai, kuriuos ves žymus Lenkijos etnochoreografas Piotras Zgorzelskis.

Piotras Zgorzelskis - tradicinių šokių ekspertas, vienas iš asociacijos ,,Dom Tanca” įkūrėjų, grupės ,,Janusz Prusinowski Kompania” kontrabosininkas, teatro ,,Scena Lubelska 30/32” aktorius ir šokėjas. Jau keliolika metų rengia tradicinių šokių mokymus, edukacinius šokių projektus Lenkijoje ir kitose Europos šalyse, yra sukūręs autorinę šokio mokymo metodiką. Vieno didžiausių Piotro Zgorzelskio inicijuoto projekto metu buvo atgaivinta Varšuvos prieškarinė tradicija – vasaros šokiai lauke. Veiklaus šokių entuziasto darbai Lenkijoje itin vertinami – Piotras yra pelnęs 4 stipendijas iš Kultūros ministerijos už aktyvų kultūrinės veiklos vystymą.

Mokymų dalyviai susipažins su populiarių tradicinių šokių, kuriuos seniau šokdavo tiek kaimuose, tiek miestuose – chodzonego, krakoviako, mazureko, oberko, polkos, valso – pagrindiniais žingsniais. Juos mokant galima šokti didelę dalį lenkų tradicinių šokių ir šokių-žaidimų, kurie atliekami poromis, trise ar didesnio šokėjų skaičiaus, šokant ratu. Repertuaras parinktas iš šių Lenkijos regionų: Mazovijos, Kurpių, Kujavijos, Radomo, Didžiosios Lenkijos. Renginys skirtas visiems, kurie nori išmokti šokti natūraliai kaimiškai, nenaudojant klasikinio ar modernaus šokio metodų, stilizacijos. Kaimiški šokiai labai skiriasi nuo sceninių stilizuotų šokių. Tradiciniuose šokiuose labai svarbus santykis bei šokio pajautimas savo poroje bei grupėje šokančiųjų. Tai įmanoma tik tuomet, kai žmonės gerai vienas kitą pažįsta ir sutaria. Ne mažiau svarbus yra gebėjimas improvizuoti ir erdvinė orientacija. Šokio emocija perduodama naudojant įvairias atlikimo manieras bei papuošimus, kurie kartais primena maivymąsi. Mazureko, polkos ritmai, šokiai rate, „verpimas“ uždaroje ir atviroje poroje, įvairių puošmenų naudojimas – tradicinio šokio temos, kurias tradicinių šokių mokymuose kartu su dalyviais atskleis Piotras Zgorzelskis.

Tradicinių šokių mokymai vyks balandžio 29 d. nuo 19.00 iki 21.00 val. ir balandžio 30 d. nuo 16.00 iki 18.00 val.

Rekomenduojame atvykti patogiai apsirengus ir apsiavus lengvai slystančiu apavu lygiu padu.

Įėjimas laisvas, renginys daug naudos žadantis.

,,Tradicinių šokių forumas" – tęstinio projekto , „Etnoreidas“ renginys, iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos.

Tradicinių šokių forumo koordinatorė

Rita Šukienė

Daugiau informacijos tel.: 8 46 31 00 22 arba 869906591

 
Tradicinės lopšinės ir žaidinimai
2016 Balandžio 10

Jaukieji pirmadienio priešpiečiai šeimoms su mažyliais!!!

Kiekvieną pirmadienį kviečiame Jus į Klaipėdos etnokultūros centrą, „Tradicinių lopšinių ir žaidinimų“ užsiėmimus. Pirmadienio priešpiečiuose lauksime visų: ir pilvukuose, ir vežimukuose, ir savo kojytėmis su mamytėmis atskubančių mažylių!

Užsiėmimai vyksta: 10 val. - „jaunesniųjų grupė“ šeimos su mažyliais iki 1 m. bei augančiais pilvukuose), o 11 val. – „vyresniųjų grupė“ (šeimos su mažyliais nuo 1 m.).

Registruotis galite telefonu (8 46) 312113 arba el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Svarbu: Nenorime klaidinti nežinančiųjų, todėl informuojame, kad pagrindinis užsiėmimų tikslas yra ne vaikučių muzikinis lavinimas, o siekis sugrąžinti tradicinių kūrinėlių, skirtų mūsų mažiesiems, skambėjimą namuose. Taigi tai, ką veikiame šių užsiėmimų metu, yra skirta išmokti ne vaikui, o tėveliams ar kitiems vyresniesiems... O kol tėveliai mokosi, vaikučiai smagiai leidžia laiką bendraamžių draugijoje.

Taip pat svarbu: Lopšinės, mylavimai, sūpavimai, kykojimai, žaidinimai yra nesudėtingi, lengvai įsimenami ir improvizuojami, todėl net ir neturint didelių muzikinių gebėjimų gali tapti kasdiene jūsų bendravimo su kūdikiu forma. Ar esate girdėję apie mamos dainavimo įtaką pilvelyje nešiojamam kūdikiui, apie sūpuojant, myluojant mažylį kuriamą saugų prieraišumą, apie paaugusio vaikelio supažindinimo su jo kūno dalimis ar jį supančiu pasauliu per tradicinius dainelių tekstus galimybes ir pan.? Išbandykite ir įsitikinkite!

 
Sidabro vainikėlis
2016 Balandžio 07

Balandžio 7 d. Tauragės krašto muziejuje vyko 2016 m. Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ regioninis turas. Jame įvairaus amžiaus kategorijose varžėsi 29 moksleiviai iš Tauragės, Jurbarko, Šilutės rajonų, Klaipėdos miesto ir Pagėgių savivaldybės. Komisijos nariai turėjo sudėtingą užduotį – iš 70 darbų išrinkti geriausius. Pagrindiniai vertinimo kriterijai – meninė vertė, atlikimo meistriškumas, kūrinio sąsajos su krašto liaudies dailės, etninės kultūros tradicijomis. Aukščiausiai įvertinti buvo tie darbai, kurie ne tik meistriškai buvo atlikti, bet ir atspindėjo atstovaujamo regiono savitumą.

Klaipėdiečius konkurse lydėjo sėkmė. Pirma vieta skirta „Ąžuolyno“ gimnazijos moksleiviui Rokui Klioštoraičiui (mokytojas Robertas Žmijauskas). Rokas sukūrė Mažosios Lietuvos regiono simbolį – vėtrungę, pagamino skrynelę bei ją ištapė tradiciniais ornamentais. Antros vietos skirtos tradicinių indų kūrėjams - Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro keramikos studijos „Žiezdrė“ keramikams – Pauliui Budinui, Gabijai Joknytei, Eisvinai Marčiukaitytei (mokytoja Vida Daukšienė). Trečios vietos skirtos Klaipėdos „Sendvario“ progimnazijos moksleivei Gerdai Jankūnaitei (mokytoja Irena Armonienė), numezgusiai riešines, ir Klaipėdos „Versmės“ progimnazijos moksleiviui Mindaugui Markauskui (mokytojas Aleksandras Ronkus), sukūrusiam pano gyvybės medžio tema.

Roko Klioštoraičio darbai dalyvaus tolimesniame respublikiniame konkurso ture Trakų kultūros rūmuose. Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ laimėtojai bus paskelbti birželio 3 d.

Konkursas „Sidabro vainikėlis“ vyksta jau ketvirtą kartą Lietuvos liaudies kultūros centro iniciatyva. Juo siekiama palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias liaudies dailės tradicijas. Tai atrankų ir parodų ciklas, kuris leidžia apžvelgti ir palyginti visos Lietuvos moksleiviško amžiaus jaunimo kūrybą, įvertinti ir pagerbti gabiausius jaunuosius kūrėjus, išaiškinti bei įvertinti talentingiausius jų mokytojus ir vadovus.

Konkursui pristatomi kūriniai – medžio skulptūra, medžio raižiniai, karpiniai, taikomieji medžio darbai, pinti vytelių ir kitų tradicinių žaliavų dirbiniai, keramika, tekstilė, margučiai, kaukės, sodai ir kiti. Dalyvauti gali 10-19 m. moksleiviai.

 
Tradiciniai giedojimai
2016 Balandžio 07

2016 m. balandžio 20 d., 17.30 val. kviečiame į Tradicinių giedojimų vakarą „Gyvasis Aukso Šaltinis”, Klaipėdos etnokultūros centre. Vakaro svečiai liaudies giesmininkai ir pateikėjai iš Kvietinių kaimo (Klaipėdos r.).

„Aukso Šaltinis arba Altorius dangiškų skarbų” – bene populiariausia XIX a. maldaknygė su giesmynu. Kviečiame į Tradicinių giedojimų vakarą „Gyvasis Aukso Šaltinis”, kur turėsime unikalią progą susitikti su gyvuoju „Aukso Šaltiniu”, liaudiškų giesmių pateikėjais ir giesmininkais iš Kvietinių kaimo – Karolina Vičiuliene, Ona Drungiliene, Povilu Špučiu ir Irena Ginkauskiene. Liaudies giesmė gyva tol, kol yra gyvi jos saugotojai ir pateikėjai. Vakaro metu skambės „kantičkinės” giesmės, kurias kartu su giesmininkais giedos Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės liaudiškų giesmių ansamblis (vad. Vidmantas Budreckis).

Vakarą ves kun. dr. Saulius Stumbra.

Renginys nemokamas.

 
Istoriko paskaita
2016 Balandžio 05

Balandžio 13 d. 17.30 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) Klaipėdos universiteto, BRIAI mokslo darbuotojas dr. Hektoras Vitkus skaitys paskaitą tema „Žydų įvaizdis Lietuvoje nuo XIX a. iki poholokaustinio laikotarpio: nuo senų stereotipų link naujų mitų“. Paskaitoje bus analizuojamos žydų įvaizdžio formavimo(si) tendencijos Lietuvoje nuo XIX a. iki poholokaustinio laikotarpio.

Šiandien Lietuvos žydų istorija nestokoja dėmesio nei akademiniuose sluoksniuose, nei visuomenėje. Tačiau Lietuvos žydų bendruomenės sanklodos kaita Rusijos imperijoje, Pirmojoje Lietuvos Respublikoje, nacių okupuotoje Lietuvoje (Holokausto metais) bei poholokaustiniu laikotarpiu buvo suvokiama diferencijuotai: nors didžioji lietuvių visuomenės dalis naudojosi istoriškai susiklosčiusiais ekonominiais bei socialiniais ryšiais su žydais, tačiau jos nuostatos pastarosios grupės atžvilgiu formavosi „savo–svetimo“ kategorijas įtvirtinančių archetipų pagrindu. Tarpukario Lietuvoje požiūris į žydus gerokai skyrėsi nuo XIX a. nuostatų, tačiau lietuvių ir žydų visuomenių suartėjimo tendencijos ketvirtajame XX a. dešimtmetyje neužkirto kelio Holokausto nusikaltimams Lietuvoje. Nemažai senųjų stereotipų apie žydus Lietuvoje išliko ir poholokaustiniu laikotarpiu, o nacių okupacijos patirtis bei sovietinio režimo ideologinė politika sudarė prielaidas susiformuoti naujiems mitams.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 7 iš 40
Etnokultūros centras