Svarbiausi faktai


1992 m. - pirmasis festivalis"Parbėg laivelis".
Į jį susirinko ansambliai iš visų Lietuvos regionų, Norvegijos, Švedijos, Vokietijos, svečiavosi net Rusijos kazokai. Senamiestyje surengta festivalio dalyvių eisena, koncertai vyko Teatro aikštėje, Žvejo sodyboje Smiltynėje, kolektyvai koncertavo ir už Klaipėdos ribų. Festivalio organizatoriui - Etnokultūros centrui - tuomet tebuvo 1-eri.

1995 m. liepos 4-9 dienomis festivalį "Parbėg laivelis" dalijosi du miestai - Klaipėda ir Palanga. Iš pradžių koncertai vyko kurorto vasaros estradoje, o po to persikėlė į Klaipėdos miestą. Uostamiestyje renginys startavo tautodailės darbų paroda, o koncertuose pasirodė Švedijos, Indijos, Lenkijos, Čekijos kolektyvai, Vengrijos vaikų folkloro ansamblis, kaimynai latviai. Teatro aikštėje surengta Amatų diena.

1998 metų festivalio išskirtinumas - Lietuvos kolektyvų vaikštynės-koncertai senamiestyje, naujuose miesto rajonuose ir Melnragėje. Per šį festivalį gimė tradicija rengti pasirodymus laivų deniuose ir Danės krantinėse. Renginį iškilmingai pasveikino jūrų dievas Bangpūtys, kartu su festivalio "Parbėg laivelis'98" dalyviais, įplaukęs į Danę. Koncertų žiūrovai išvydo kolektyvų iš Norvegijos, Ukrainos, Latvijos, Lenkijos, Graikijos pasirodymus.

2002 m. birželio 20-23 dienomis festivalio dalyviai pasklido ne tik po uostamiestį, bet ir Klaipėdos regiono kaimuose ir miesteliuose, kad ir jų žmonės galėtų pasidžiaugti švente. Folkloro šventė sutapo su 750-uoju Klaipėdos miesto jubiliejumi ir Joninėmis, kurios ypač spalvingai buvo švenčiamos ant Jono kalnelio. Per 3 dienas surengti 34 renginiai. Publiką džiugino folkloro grupės iš Anglijos, Kroatijos, Latvijos, Turkijos, Ukrainos ir Švedijos, Lietuvos ansambliai iš visų etnografinių regionų. Krantinėje prie Meridiano vyko jomarkas. Dramos teatre parodytas folkloro spektaklis "Jau saulelė" pagal K. Donelaičio "Metus".

2004 m. liepos 15-19 d. vykusio festivalio moto - laivai ir vanduo. Dainuojama, šokama ir linksmai vakarojama buvo keltuose, laivų deniuose, senamiesčio aikščių scenose, prie Biržos tilto (šalia vandens) vyko "Folkšoko" vakaras. Festivalio naujovė - tradicinių virtuvių pristatymas visuomenei. Kartu su "parbėgusiu laiveliu" į Klaipėdą atvyko folkloro kolektyvai iš Latvijos, Rusijos, Čekijos, Portugalijos, Švedijos samiai ir visų Lietuvos etnografinių regionų. Kūrybinėse dirbtuvėse vyko tradicinio dainavimo, tradicinio muzikavimo, tautinio kostiumo pristatymai.

2006 m. liepos 6-10 d. vykęs "Parbėg laivelis", buvo dedikuotas Mindaugo karūnavimo, Valstybės dienai. Klaipėdos jomarke buvo pristatomi tradiciniai amatai, nacionalinės virtuvės, lietuvių kulinarinio paveldo gardėsiai, veikė kūrybinės dirbtuvės, kuriose buvo demonstruojami kiekvienos tautos nacionaliniai kostiumai, supažindinama su muzikos instrumentais, dainavimo bei muzikavimo ypatumais. Į miestą įplaukusius festivalio dalyvius pasveikino pakeltas Pilies tiltas, piliavietėje vyko šventinė dainų popietė su Veronika Povilioniene ir folkloro ansambliu "Vilnelė". Dainos ir šokiai skambėjo palei Danę ir tradiciškai - ant jos vandenų. Festivalyje savo etninę kultūrą pristatė folkloro kolektyvai iš Belgijos, Slovakijos, Italijos, Ukrainos, Lenkijos, geriausi Lietuvos ir, žinoma, Klaipėdos folkloro kolektyvai. Etnokultūros centre folkloro teatras "Aitvaras" parodė spektaklį "Kario daina". Vienas festivalio klubo renginys vyko kelte, išplaukus į Kuršių marias.

2008 m. liepos 10-13 d. festivalis šūkiu  "Dainom užliekim seną miestą!" kvietė klaipėdiečius ir miesto svečius į senamiesčio erdves. VII-ame folkloro festivalyje "Parbėg laivelis" dalyvavo svečiai iš Suomijos, Kroatijos, Ukrainos, Italijos, Belgijos,  20 geriausių Lietuvos folkloro ansamblių. Tradiciškai veikė klaipėdietiškas "Jomarkas", kuriame daugiau nei šimtas amatininkų iš įvairių Lietuvos vietų demonstavo  tradicinius amatus. Veikė kūrybinės dirbtuvės, kurių dalyviai susipažino su skirtingų šalių bei regionų tautinių kostiumų subtilybėmis, liaudies instrumentais, tam tikra specifine dainavimo maniera.  2008 m.  festivalio naujiena  - žolynų turgelis, kvietęs paskanauti arbatomis, išmokti atskirti vaistažoles, išsiburti, išgirsti žolininkių patarimus. Vakarais vyko folklorinių šokių vakaronės Meno kieme.

2010 m. liepos 15-18 d. vykęs „Parbėg laivelis“ buvo skirtas  Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui bei  Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms. Renginyje dalyvavo tadicinės kultūros puoselėtojai iš Meksikos, Bosnijos ir Hercegovinos, Belgijos, Lenkijos bei visų Lietuvos etnografinių regionų. Keturias dienas klaipėdiečius bei miesto svečius džiugino folkloro koncertai, šurmuliavo tradicinių amatų mugė, mūsuose dar vadinama „Jomarku“, vyko kūrybinės dirbtuvės, kulinarinio paveldo pristatymai, o vakarais grindinį drebino naktišokiai. 2010 m. festivalyje klaipėdiečiai pirmą kartą išvydo rekonstruoto istorinio – archeologinio Lietuvos kostiumo kolekciją, atspindinčią geležies amžiaus romėniškąją, barbarų, vikingų, viduramžių bei renesanso epochų nešioseną.

 

 

 
Etnokultūros centras