MUZIKINĖS ANTROPOLOGIJOS LABIRINTAI – 6: VIKINGŲ PALIKUONIŲ PĖDSAKAIS (Skandinavijos šalys)
2010 Rugsėjo 14

Rugsėjo 21 d. (antradienį), 18.00 val. Etnokultūros centre (Daržų g. 10) rengiama VI-ji ciklo popietė „Vikingų palikuonių pėdsakais (Skandinavijos šalys)“. Šiuolaikinės Danijos, Islandijos, Švedijos ir Norvegijos muzikinis folkloras turi tiek savitų ypatybių, tiek ir bendrų savo melodikos ištakų, neabejotinai siekiančių vikingų laikus. Švedų „nyckelharpa“, norvegų „haringfele“ – tai vieni populiariausių šio laikmečio senųjų tradicinių instrumentų, skambančių ir šiuo metu tiek regioninėse šių šalių kultūros paveldo šventėse ar tarptautinių folkloro festivalių scenose. O garsieji vikingų ragai, žinomi jau senosiose istorinėse graviūrose? Ar tai vien tik kario aprangos elementas, ar ir kai kas daugiau? Apie visa tai kalbėsime šioje paskaitoje.

 

Kalbėdami apie lietuvių liaudies dainas, papročius ir kitus tautosakos ar folkloro dalykus, visada stengiamės pabrėžti, kokia senas ir unikalus yra šis mūsų etninės kultūros paveldas. Ir retai susimąstome apie kitas, artimesnes ar tolimesnes tautas ar jų tradicines kultūras. O gal nemaža jų dalis yra dar senesnės ir unikalesnės?

Savo akiratį praplėsti ir pačių įvairiausių kraštų tradicinės muzikinės kultūros žiniomis pasidalinti kviečia vienas nedaugelio muzikinės antropologijos ekspertų Lietuvoje Klaipėdos universiteto profesorius Rimantas Sliužinskas.

Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro salėje šių metų sausio – lapkričio mėn. laikotarpiu rengiamas 8 pažintinių renginių ciklas „Muzikinės antropologijos labirintai“. Juose jau susipažinome ir toliau susipažinsime su islamo pasaulio, Sibiro platybių muzikos apraiškomis. Skambės garsai, sklindantys ir poliarinės nakties tamsoje, ir Afrikos savanose, ir Naujajame pasaulyje. Susipažinsime ir su tradicinės muzikos svarba vikingų palikuonių žemėse bei margaspalvėje slavų tautų kultūroje.

Šį savo paskaitų ciklą profesorius Rimantas Sliužinskas parengė, surinkdamas duomenis iš asmeninės bibliotekos bei fonotekos. Dalį jų yra panaudojęs ir savo paskaitose Klaipėdos universiteto studentams. O dabar su šia unikalia medžiaga yra pasirengęs pasidalinti ir su visais klaipėdiečiais, kuriems nesvetimas poreikis pažinti kitas, artimesnes ir tolimesnes pasaulio kultūras.

.

 
Etnokultūros centras