Naujienos
Tradiciniai giedojimai
2015 Lapkričio 25

Liturginiu advento laiku įžengiame į naują laukimą, į pasiruošimą šv. Kalėdoms. Įprasmindami šį rimties ir viltingo laukimo laiką, kviečiame gruodžio 11 d. 17.00 val. į Tradicinių Giedojimų vakarą, „Švč. M. Marija ikonose ir giesmėse“, Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10).

Renginyje žvelgsime į Švč. M. Mariją – giesmėje apgiedotą ir ikonose ištapytą. Tradicinėms giesmėms vadovaus folkloro ansamblis „Mėguva“ ( vad. Zita Baniulaitytė, Palanga), o dokumentinį filmą „Sugrįžimas“ apie ikonas, jų tapymą pristatys režisierė Dalia Kanclerytė. Dėl istorinių ir politinių motyvų Lietuvoje yra vos kelios ikonos katalikų bažnyčiose vaizduojančios Dievo Motiną (pvz.: Lukiškių Dievo Motina ir Tverų bažnyčioje esanti Dievo Motinos ikona).

Renginį veda kun. dr. Saulius Stumbra

Advento vakaras – puiki proga prisiliesti prie šventumo giesmėje ir ikonoje.

Nemokamai.

 
Tradicinės Pasvalio krašto pirštinės
2015 Lapkričio 22

2015 m. spalio 29 d. 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) atidaroma autentiškų pirštinių paroda „Tradicinės Pasvalio krašto pirštinės“. Joje pristatomos autentiškos, senovinės Pasvalio krašto mezgėjų pirštinės, eksponuojama ir nemažai autentiškų pirštinių nuotraukų, darytų ant drobės, bei pačios parodos sudarytojos Linos Bartašienės megztos pirštinės.  L. Bartašienė su vyru Albertu yra sertifikuoti tradicinių amatų meistrai ir taip pat vadovauja gerai žinomam Panevėžio folkloro ansambliui „Pulkelis“. Atidarymo metu išgirsime Klaipėdos krašte nedažnai girdimą aukštaitišką tarmę, dainų ir instrumentinių kūrinių. Lina po parodos pristatymo visus besidominčius mezginiais pakvies į praktinį užsiėmimą „Kilpos ir kiti gražumai“.

„Mezgu nuo pradinių klasių, kadangi turėjau labai gerą pedagogą vyrą. Jis mus išmokė megzti ir siūti. Turėjau dvi svajones – surengti parodą bei išleisti pirštinių raštų knygą. Pirma mano svajonė išsipildė, antrosios išsipildymo vis dar tebelaukiu...“, – pasakoja Lina, pradėjusi megzti nuo 12 metų,  ir raštuotus rankdarbius kurianti ne pirmą dešimtmetį.

Nuo 2005-ųjų metų L. Bartašienė pradėjo domėtis ir rinkti Pasvalio krašto tradicines pirštines. Per dešimt metų užfiksuota keturi šimtai pirštinių pavyzdžių, iššifruotų raštų schemų, įrašyti pateikėjų pasakojimai, kuriuose gausu etnografinės medžiagos apie verpalus, verpimą, siūlų dažymą, audimą, žlugtą. Įrašuose apie pirštines išliko ir vertingi pasakojimai apie pokario gyvenimo sąlygas, pastangas išsaugoti tradicinę krašto kultūrą sovietinės okupacijos metais. Sudėtingą ir unikalų darbą atlikusi L. Bartašienė tikisi, jog ši Pasvalio krašte surinkta medžiaga bus išspausdinta ir knygoje.

Pristatomą parodą sudaro autentiškos pirštinės, o seniausiai numegztoms pirštinėms yra apie šešiasdešimt metų. „Kuo smulkesni mezgimo siūlai, tuo senesnės pirštinės. Tokiais plonais siūlais dabar beveik niekas nebemezga. Siūlus suverpdavo ypatingai plonai. Kuo plonesni siūlai, tuo tankiau jie sumezgami, o pirštinės ilgiau tarnaudavo. Galbūt nustebsite, bet anksčiau daug megzdavo vyrai. Vieni tai darydavo paslapčia, o pas kitus netgi ateidavo kaimynės pasimokyti pirštinių raštų.“ – sako parodos sudarytoja ir autorė Lina.

Maloniai kviečiame į parodos atidarymą, po kurio, 18.00 val. vyks užsiėmimas „Kilpos ir kiti gražumai“ (norintys dalyvauti kviečiami atsinešti po 5 virbalus ir spalvotų mezgimo siūlų). Registracija ir informacija tel. (8- 46)310022

Paroda veiks iki 2016 m. sausio 6 d.

Tai projekto „ETNOREIDAS“, dalinai finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos, renginys.

 
Tilžės aktui paminėti
2015 Lapkričio 19

Pirmadienį, lapkričio 30 d. 16.30 val. Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras ir Lietuvininkų bendrija „Mažoji Lietuva“ kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius į tradicinį mokslo populiarinimo seminarą „Laiko tiltu į Mažąją Lietuvą“, skirtą Tilžės aktui.

Seminare savo tyrinėjimų rezultatais dalinsis Klaipėdos universiteto mokslininkai, muziejininkai ir kraštotyrininkai.

P r o g r a m a

16.35 Roza Šikšnienė (Šilutės Hugo Šojaus muziejus)

Būsimos Šilutės Hugo Šojaus (Hugo Scheu) muziejaus ekspozicijos pristatymas.

17.00 Irena Armonienė (Klaipėdos etnokultūros centras)

Mažosios Lietuvos pirštinės sugrįžta.

17.25 Dr. Arūnė Arbušauskaitė (Klaipėdos universitetas)

Žiupsnelis žinių apie paskutiniuosius Mėmelio gyventojus (1939-1945).

17.50 Aivaras Kurskis (kraštotyrininkas)

Klaipėda tada ir dabar (vaizdų tiltas per jauno klaipėdiečio objektyvą).

18.15 Mgr. Edvinas Ubis (Klaipėdos universitetas)

Naujausi tyrimai Klaipėdos piliavietėje: pilies ir papilio miesto genezė bei kultūrų sąveikos liudijimai.

18.40 Uždarymas

Seminarui vadovauja Klaipėdos universiteto Kalbotyros ir etnologijos katedros profesorė dr. Dalia Kiseliūnaitė

Seminaras nemokamas

 
Amatų kampas
2015 Spalio 27

 
Mindrė
2015 Spalio 26

2015 m. lapkričio 28 d. 16.00 val. visus labai kviečiame į Klaipėdos etnokultūros centrą (Daržų g. 10), kur popietėje, su jaunimo folkloro ansambliu „Mindrė“ (vad. R. Ambrazevičius, Vilnius), apskriesime visus Lietuvos etnografinius regionus. Susipažinsime su regionams būdingiausiomis tradicinėmis dainomis, jų atlikimo ypatumais.

Vilniaus miesto jaunimo folkloro ansamblis „Mindrė“ susibūrė 2008-ųjų metų rudenį, kai saujelė Lietuvą, jos papročius, tradicijas bei palikimą mylinčių ir puoselėjančių žmonių susirinko padainuoti savo malonumui. Nuo 2008-ųjų metų ansamblis išaugo ne tik narių skaičiumi, bet ir smarkiai ūgtelėjo patirtimi, įgyta koncertuojant įvairiuose festivaliuose, šventėse, dalyvaujant projektuose Lietuvoje ir užsienyje.

Nuo pat susikūrimo „Mindrėje“ skamba įvairių regionų dainos, instrumentinė muzika, mokomasi šokių.

„Mindrės“ nariams kiekviena repeticija, koncertas yra puiki proga pabūti kartu. Bendrystės jausmas ir lietuvių liaudies muzika lydi kiekvieną ansamblio vakaronę, kelionę, susibūrimą. Tradicijų pažinimas ir buvimo kartu džiaugsmas – štai kur tikroji ansamblio dvasia ir siekis.

Kviečiame šeštadienio popietę praleisti etnokultūros centre su jaunimo folkloro ansambliu „Mindrė“.

Įėjimas nemokamas.

Tai projekto „ETNOREIDAS“, dalinai finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos, renginys.

 
Amatų kampas
2015 Spalio 18

AMATŲ KAMPAS

Nuo spalio 12d., pirmadieniais, 17.30

Nuo seno lietuvininkės mėgo rankdarbius - siuvinėti, megzti. Tai darė taip kruopščiai ir skoningai, kad net tikrosios vokietės žavėjosi ir labai vertino lietuvininkių rankomis austus, siūtus, megztus ar siuvinėtus rūbus, aksesuarus.

Rudeniniame ,,AMATŲ KAMPE" savo laiką ir dėmesį skirsime gilesniam, tradiciniais raštais išmargintų šio krašto pirštinių (mezgimo raštų technikų, spalvinių derinių įvairovės) pažinimui.

Užsiėmimus ves tautodailininkės, Klaipėdos krašto mezgėjos.

Atsinešti plonus virbalus (5 vnt. kojinių, pirštinių mezgimui) ir nestorų, įvairių spalvų, vilnonių siūlų.

Registracija tel.: 8 46 310022

Nemokamai

Tai projekto „ETNOREIDAS“, dalinai finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos, renginiai.

 
Krikštynų tradicijos seniau ir dabar
2015 Spalio 14

 

2015 m. lapkričio 13 d. 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks lektorės dr. Rasos Paukštytės-Šaknienės (Vilniaus istorijos institutas) paskaita „Krikštynų tradicijos seniau ir dabar”.

Nors krikštą saisto krikščioniški kanonai, tačiau per šimtmečius susiformavę liaudiški krikštynų papročiai ir tikėjimai keitėsi laiko ir teritorijos perspektyvoje: skyrėsi krikšto laikas, krikštatėvių parinkimo kriterijai, pasiruošimas krikštui ir krikšynų vaišėms. Visa tai sudarė tam tikrą krikštynų papročių kompleksą. Taigi kiek vietinės/regioninės tradicijos ir modernumo apraiškų galime surasti šių dienų Lietuvos kultūroje ir kaip kinta tradicijos perdavimo būdai bei atsiranda naujos praktikos ‒ kvies pasvarstyti lektorė dr. Rasa Paukštytė-Šaknienė.

Maloniai kviečiame visus besidominčius šeimos tradicijomis.

Renginys nemokamas.

Tai projekto „Tradicija šeimai“, iš dalies finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos, renginys.

 
Latvijos Respublikos nepriklausomybės dienos minėjimas
2015 Spalio 13

2015 m. lapkričio 14 d. 16.00 val. kviečiame į Klaipėdos etnokultūros centrą (Daržų g. 10) kur drauge minėsime Latvijos Respublikos nepriklausomybės dieną ir latvių poetų Rainio ir Aspazijos 150-ąjį jubiliejų. Visai šeimai skirtame renginyje Liepojos liaudies teatro trupė atliks teatrinę kompoziciją „Saulės sūnus ir Mėnesio dukra“. Renginyje dalyvausiantys klaipėdiečiai vokalistai Jana Osipova–Tarasova ir Viačeslavas Tarasovas padainuos poetų Rainio ir Aspazijos eilėmis sukurtų latvių kompozitorių dainų. Taip pat viešės Latvijos Respublikos ambasadorius dr. Einaras Semanis.

Šiemet latviai švenčia dviejų mylimiausių tautos poetų ‒ Rainio ir Aspazijos ‒ 150 m. jubiliejų. Šie latvių literatūros klasikai dėmesio skyrė vaikams, jie tikėjo jų kūrybinėmis galiomis, lakia fantazija, nuoširdumu, vaikuose jie matė tautos ateitį. Kūryboje vaikams atsiskleidžia gilaus latviškumo klodai: naudodami tautosakos motyvus jie kuria vaikams grožio, stebuklo ir gėrio kupiną meninį pasaulį. Nenuostabu, kad gilios, grakščios, nesunkiai įsimenamos šių kūrėjų eilės tapo ne vieno muziko įkvėpimo šaltiniu. Dainas jų tekstais kūrė ir tebekuria įvairių muzikinių stilių kompozitoriai.

Programoje „Saulės sūnus ir Mėnesio dukra“ Liepojos liaudies teatro aktoriai, padedami profesionalių atlikėjų, atliks Rainio ir Aspazijos laiškais paremtą teatrinę kompoziciją, o jaunieji žiūrovai kartu su tėveliais galės mėgautis bendraamžių interpretuojama Rainio ir Aspazijos kūryba vaikams. Lietuvių žiūrovai, klausydamiesi skambios broliškos kalbos, galės sekti lietuvišką vertimą. Tekstų vertimus parengė latvių literatūros mylėtojai, tarp kurių yra ir Klaipėdos universiteto auklėtinių.

Renginys nemokamas.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 10 iš 40
Etnokultūros centras