Naujienos
Nuspalvik savo vėtrungę
2011 Spalio 12

Klaipėdos etnokultūros centras  ir turizmo paslaugų centras „Forelle“ mažus bei didelius kviečia į edukacinius  užsiėmimus „Nuspalvink savo Vėtrungę“

Vėtrungė - Pamario žvejų valčių puošmena bei atpažinimo ženklas, dar vadintas „karūna“, „vėluku“. Seniausios vėtrungės buvo daromos iš skardos, o jų gale pritvirtinamos atitinkamos spalvos vėliavėlės. Stiebo viršūnėje įtaisyta vėtrungė 1844 m. tapo privalomu žvejybinės valties atributu. Tuometinis vyriausiasis Kuršių marių žūklės prievaizdas Ernstas Vilhelmas Berbomas, siekdamas efektyviau kontroliuoti žvejus, kiekvienam Pamario kaimui paskyrė skirtingų spalvų medines lenteles su nesudėtingos geometrinės formos piešiniais. Šie ženklai  rodė priklausomybę konkrečiam kaimui ir marių regionui. Žvejai turėjo teisę savo vėtrunges puošti dar ir papildomais drožiniais. Medžio raižinių „mada“ vėtrungėms suteikė įmantresnę išvaizdą. Išpjaustinėta vėtrungė tapo tarsi žvejo vizitinė kortelė – ji informavo ir apie laivo savininką, jo kūrybinius sugebėjimus bei turtinę padėtį. Paprastai vėtrungėse  buvo vaizduojami gerai pažįstami objektai: pastatai, medžiai, gyvuliai, kai kurie religiniai simboliai - viskas, kas supo žmogų bei atrodė gražu.

Vėtrungės didesnio visuomenės susidomėjimo  susilaukė XX a. pradžioje, kai Nida pamažu ėmė tapti kurortu, ypač mėgstamu Vokietijos dailininkų. Stengdamiesi užfiksuoti kraštovaizdžio savitumą, jie atkreipė dėmesį į unikalų burvalčių vėtrungių grožį. Jomis ėmė žavėtis ir poilsiautojai. Netrukus vėtrunges ir  žvejai, ir dailidės  ėmė gaminti ir pardavinėti atvykėliams.

Šiandien vėtrunges galime išvysti ne tik muziejuose, ant mariose plaukiančių kurėnų stiebų, bet ir žvejų gyvenimą menančių vietovių sodybose, viešose erdvėse  Kuršių nerijoje,  Drevernoje, Kintuose ir kitur.

Vėtrungė gali atsirasti ir Jūsų namuose.

Spalio bei lapkričio mėnesiais Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks edukaciniai užsiėmimai, kurių lankytojai nusispalvins savo vėtrungę bei  daugiau sužinos apie šį unikalų žvejiškos kultūros reliktą: išgirs atsiradimo ir raidos  istoriją, susipažins  su tradicinėmis formomis, spalvomis, autentiškais pavyzdžiais.


Užsiėmimai  vyks:

Moksleivių grupėms (ne mažiau 15 žmonių) - ketvirtadieniais, penktadieniais

Pavienių lankytojų grupėms - šeštadieniais 11.00 val. (užsiėmimas vyks tik susidarius 15 asmenų grupei)

Kaina asmeniui 30 Lt.

Būtina registracija tel. 8-46-310022

 
Lopšinių vakaras mažiesiems
2011 Rugsėjo 29

Spalio 14 d. 17.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras esamas ir būsimas mamytes bei jų vaikučius kviečia į ciklo "Tradicija šeimai" vakarą Mažųjų žaidinimai, lopšinės“.

Liaudiško vaikučių žaidinimo bei migdymo mokys folkoristė bei folkloro grupės "Atalyja" vokalistė Audronė Daraškevičienė (Vilnius).


„Gimus dukrai Vėtrai, o paskui ir sūnui Taurui, man pačiai netikėtai ėmė atsigaminti visas klodas vaikystėje iš mamos, močiutės, tėčio girdėtos vaikiškos dainelės, žaidimai, ypatingomis progomis vaikui sakomi posakiai. Supratau, kad šios į kasdienybę įsipinančios smulkmenos, ją daro jaukesnę, o ryšį su vaiku - šiltesnį ir artimesnį. Antri metai susitinkame su mamomis Prieraišiosios tėvystės centre Vilniuje ir visos kartu.... žaidžiame ir dainuojame su savo vaikais. Žaidžiame tais būdais, kurie išsigrynino lietuviškoje vaikų auginimo tradicijoje per ilgus šimtmečius. Na, o dalis jų – jau mūsų pačių improvizacija: dainuojant „Lipo grūšion pelėda“, tiesiog norisi, kad mažiukas ne tik išgirstų, o ir pamatytų, bei pajustų, kaip vyko šis paslaptingas įvykis. Kviečiu pasidalinti liaudiškais vaikų žaidinimo būdais bei dainelėmis ir klaipėdietes. Tikiuosi, ne tik pasidalinti su Jumis tuo, ką pati esu išmokusi iš savo šeimos, draugių, žemaičių, dzūkų, aukštaičių tradicijas pristatančios literatūros, bet pasimokyti man mažai žinomų Klaipėdos krašto vaikų žaidinimų.”

A. Daraškevičienė

 

Būtina registracija tel. 310022

Kaina suaugusiems- 5 Lt.

Vaikams nemokamai

 
Klaipėdos etnokultūros centro folkloro ansambliai kviečia į savo gretas
2011 Rugsėjo 06

Klaipėdos etnokultūros centre gyvuojantys vaikų ir suaugusiųjų folkloro kolektyvai aktyviai puoselėja Klaipėdos krašto etninės kultūros tradicijas bei reprezentuoja regiono tradicinę kultūrą tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Pradėdami naują sezoną, ansambliai kviečia prisijungti naujus narius - folkloro entuziastus. Jeigu mėgstate dainuoti liaudies dainas, griežiate tradiciniais instrumentais, domitės etnine kultūra, norėtumėt dalyvauti koncertinėse išvykose po Lietuvą bei užsienio šalis, įsiliekite į  folkloro ansamblio veiklą.

 

Vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „ALKIUKAI“ (vad. Elena Šalkauskienė) naujų narių laukia repeticijose kiekvieną penktadienį 16.30 val. Informacija tel. 861218782

 

Vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „KURŠIUKAI“ (vad. A. Vozgirdas) kviečia vaikus, norinčius išmokti muzikuoti tradiciniais instrumentais. Nauji nariai laukiami rugsėjo 16 d. 15.00-17.00 val. Etnokultūros centre (Daržų g. 10) Informacija tel. 867638974

 

Vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „VORUSNĖLĖ“ (vad. D. Kiseliūnaitė) naujų narių laukia repeticijose kiekvieną šeštadienį 10.00 val. Informacija tel. 868855649

 

Jaunimo folkloro sambūris „AUDENIS“ (vad. V. Jankūnaitė) nuo spalio 4 d. kviečia į repeticijas antradieniais 17.00 val. Informacija tel. 8-46-310022

 

Folkloro ansamblis „ALKA“ (vad. R. Šukienė) kviečia į repeticijas trečiadieniais 19.00 val. Informacija tel.869906591

 

Folkloro ansamblis „KURŠIŲ AINIAI“ (vad. J. Vozgirdienė, A. Vozgirdas) laukia folkloro mylėtojų repeticijose pirmadieniais 18.30 val. Informacija tel. 867314737

 

Ansamblių repeticijos vyksta Etnokultūros centro salėje adresu Bažnyčių g. 4 (buvęs Kompozitorių sąjungos pastatas šalia Meno kiemo).

Išsamesnius kolektyvų aprašymus rasite svetainės skiltyje „Kolektyvai“.


 
Molio monai
2011 Rugpjūčio 24

2012 m. rugsėjo savaitgaliais Klaipėdos etnokultūros centro amatų dirbtuvėlėje (Daržų g. 10) molio žiedimo ratą įsuks edukaciniai keramikos užsiėmimai „Molio monai“, tęsiantys  renginių ciklą „Tradicija šeimai“.  Juos vesianti dailininkė keramikė E. Untulytė (Viešvilė) žada įdomų ir prasmingą laiką kūrybinės, o kartu ir pramoginės veiklos pasiilgusiems klaipėdiečiams.

Per du tęstinius užsiėmimus dalyviai bus supažindinti su tradicinėmis molinių indų gaminimo technikomis, įrankiais, dekoravimo ypatybėmis bei patys nusižies ar nusilypdys bei išpuoš savo pagamintą molio dirbinį. Gal tai bus puodas,  o gal dubuo, lėkštė, dėžutė, vazonėlis mylimam kaktusui,  o gal kitas praktiškas buities daiktas ar namų interjero detalė, dekoruota tradicine ornamentika. Rezultatas priklausys nuo vizijos, kuri kils pajutus molio drėgnumą delnuose.  Kas vasaros metu organizuotose mugėse nerado dovanos sau ar kam kitam, turi puikią progą savo rankomis sukurti unikalų ir jaukų daiktą. Organizatoriai tikisi, kad keramikos užsiėmimai sudomins klaipėdiečius, mėgstančius laisvalaikį leisti prasmingai, norinčius prisiminti ar išmokti tradicinių amatų, o gal ir taps puikia idėja pasimatymams, švenčiant mergvakarius ar  santuokos sukaktis.

Edukaciniai keramikos mokymai „Molio monai“ vyks penktadieniais 17.00-19.00 val. ir šeštadieniais 10.00-12.00 val. - rugsėjo 2-3 d,  9-10 d.,  16-17 d.,  30-spalio 1 d.

Kaina asmeniui 30 Lt. (už 2 dienas)

Būtina išankstinė registracija tel. 8-46-310022.

 
Konkursas "Vėjas man pasakė'
2011 Birželio 21

Konkursas „Vėjas man pasakė....“

2011 m. birželio 13 - rugsėjo 30 d.

2011 m. stovyklos „Vėlungis“ dalyviams

Klaipėdos etnokultūros centras kas antrus metus rengia tradicinę vaikų ir jaunimo etninės kultūros stovyklą „Vėlungis“. Tikimės, kad tai laukiamas ir prasmingas renginys, suteikiantis etninės kultūros žinių, mokantis kūrybiškumo, dalinantis jautrius įspūdžius ir įsimintinas akimirkas. Tikrai taip ir yra? Papasakok!

Iki 2011 m. rugsėjo 30 d. laukiame Jūsų kolektyvinių (vienas laiškas nuo ansamblio) laiškų, su pačiais vėlungiškiausiais potyriais,  nuotykiais, pajautimais. Gal išmokote to, apie ką ilgai svajojote, o gal ko nors išmokėte draugą? Gal stebėjote saulės laidą ar džiaugėtės rasos lašu? Gal matėte, kaip Auštrinis išpūtė žuvis iš bliūdo?  Gal kuris nors meistras Jums patikėjo svarbiausią amato paslaptį? O ką pakuždėjo pajūrio vėjai?

Laiškų lauksime iki rugsėjo 30 d. el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai . Iki spalio 14 d. išrinksime patį originaliausią ir kūrybiškiausią laišką, kurio autoriai (visas ansamblis) laimės kvietimą į 2013-ųjų metų vaikų ir jaunimo etninės kultūros stovyklą „Vėlungis“ (nuo 2013-ųjų metų vyks stovyklos dalyvių atranka).

Konkurso rezultatai bus paskelbti svetainėje www.etnocentras.lt.

Linkime kūrybiškumo ir sėkmės!

 

Daugiau informacijos:

Vyr.specialistė Rita Šukienė

Tel. 8-46-310022

 
Joninės Klaipėdoje
2011 Birželio 16

Birželio 23 d., Joninių išvakarėse, Klaipėdos etnokultūros centras kviečia kartu paminėti vasaros saulėgrįžą, pasveikinti varduvininkus, pasilinksminti trankioje gegužinėje bei vasaros žolynais apipinti Jono kalną.

Klaipėdiečiams jau įprasta Joninių vakarą rinktis Jono kalne. Vandens ir augmenijos apsupty, degant kaitriam laužui čia švenčiama vasaros saulėgrįža, Jonų varduvės. Šių metų šventė žada kaip niekad daug žalumos. Apipinkim Jono kalną! – ragina šių metų šventės rengėjai. Klaipėdiečiai kviečiami susitelkti ir  nupinti didžiausią žolynų pynę, kuria bus padabintas Jono kalnas. Ši bendruomenės akcija vyks visos šventės metu. Kas atsineš savo surinktą žolynų puokštę, galės iš žiniuonių lūpų išgirsti ateities pranašystes. Jono kalno šlaite bus pinami vainikai, kurie ne tik papuoš galvas, bet ir apsaugos nuo pavojingų ligų, suteiks vidinę darną, išpildys svajones. Nuo seno merginoms vainikas buvo likimo pranašu. Joninių šventėje bus puiki proga išbandyti seną burtą - atsistojus prie šakoto medžio reikia vainiką  mesti už savęs - iš kelinto karto vainikas užkibs, už tiek metų ištekėsi.  Daugiau Joninių papročių bus galima sužinoti klausant iškalbingosios papročių žinovės, renginio vedėjos Gražinos Kadžytės. Šventės nuotaiką kurs folkloro ansambliai: „Alka“ (vad. R. Šukienė, J. Kavaliauskas), „Kuršių ainiai“ (vad. J. Vozgirdienė, A. Vozgirdas), „Kuršiukai“ (vad. A. Vozgirdas), „Alkiukai“ (vad. E. Šalkauskienė), „Senoliai“ (vad. E. Šalkauskienė, J. Petrauskas), „Žemaičių alkierius“ (vad. A. Šeputienė, A. Jenkus), žemaitiško skambesio kapela „Trėjau“ (vad. P. Mačernis), kapela „Mingė“ (vad. R. Bučmys), „Pajūrio kapela“ (vad. P. Grajauskas). Išskirtinę šventės scenografiją  sukūrė dailininkai Edita ir Gintaras Ačai

Joninių šventė prasidės 20 val. Jono kalne ir tęsis iki vidurnakčio.

 
"Žolynai ties vasaros saulėgrįža". Susitikimas su farmacininku Virgilijumi Skirkevičiumi
2011 Birželio 16

Birželio 22 d. Klaipėdos etnokultūros centre svečiuosis Kauno medicinos universiteto lektorius, vaistininkas, žolininkas, liaudies medicinos ekspertas Virgilijus Skirkevičius. Visi, besidomintys liaudies medicina, kviečiami į vakarą „Žolynai ties vasaros saulėgrįža“, kuris vyks 17 val. Etnokultūros centro kieme (Vežėjų g. 4).

Šventės organizatoriai primena, kad artėjant vasaros saulėgrįžai augalai įgyja daugiausia gyvybinės galios, tad verta daugiau sužinoti  apie vaistažoles ir jų rinkimą. Vaistininko ir liaudies medicinos eksperto Virgilijaus Skirkevičiaus  namų kampai ir kampeliai iki Joninių kasdien prisipildo šviežių vaistažolių, kurių užtenka visiems metams. Kaip ir kada tas vaistažoles rinkti, kaip ruošti gardžias ir sveikatinančias arbatas, farmacininkas papasakos ir klaipėdiečiams. Maloniai kviečiame dalyvauti.

 
Trumpiausios nakties paslaptis
2011 Birželio 13

Birželio 20 d. 18 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) atidaroma fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus fotografijų  paroda „Trumpiausios nakties paslaptis“. Parodoje eksponuojami vaizdai atskleidžia 1970-2009 m. periodu įvairiose Lietuvos vietose vykusių švenčių apeigas, papročius ir nuotaiką.

Vytautas Daraškevičius  Rasų (Joninių) šventėse dalyvauja ir jas fotografuoja nuo 1970 –tųjų metų.  Fotomenininkas kaip šiandien atsimena anuomet kilusį impulsą kurti. „Pirmoji šventė  Kernavėje iškart mane „pagavo“ savo mistine nuotaika, galimybe pačiam pasijusti dalyviu, o ne žiūrovu, įdomiais bei man naujais ritualais, įspūdingais vaizdais.  Ilgainiui Rasos švenčių geografija išsiplėtė, teko švęsti ir kitose Lietuvos vietose. Visgi Kernavės piliakalnių bei Pajautos slėnio mistika suteikia šiai šventei ypatingą nuotaiką... Per tuos keturiasdešimt metų susikaupė ne vienas tūkstantis Rasų kadrų. Šioje parodoje norėjau atskleisti atkurtų Rasos švenčių apeigų eigą  - nuo pasiruošimo šventei, nusileidžiančios saulės palydėjimo iki patekančios sutikimo, perduoti jų mistinę nuotaiką. Peržiūrint fotografijas, atmintyje iškyla seniai praėjusių švenčių detalės. Laiko tėkmę vaizdžiai atspindi žmonių, dalyvavusių  ne vienoje šventėje, veidai. O ypač ji ženkli, žvelgiant į  vaikus, kurių kasmet Rasose būdavo gausu. Per tą laiką spėjo užaugti ne viena karta. Mano vaikai taip pat. Įdomu stebėti, kaip daugelis pirmosiose šventėse dalyvavusių vaikų po kokio dešimtmečio renkasi šventėn poromis, o dar po kiek metų  jau vedasi ir savo atžalas. Gi ankstesnieji jauni tėvai prie savęs glaudžia anūkus....“

Parodos „Trumpiausios nakties paslaptis“ atidaryme dalyvaus autorius Vytautas Daraškevičius, folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“. Renginio metus bus pristatomas V. Daraškevičiaus fotografijų albumas „Trumpiausios nakties paslaptis“. Maloniai kviečiame dalyvauti.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys Vytautas Daraškevičius jau yra surengę keliolika personalinių fotografijos parodų Lietuvoje ir užsienyje. Jau daug metų Vytautas Daraškevičius be kitų temų aktyviai fotografuoja lietuvių kalendorines šventes bei folkloro renginius. Jo  darbų  Rasų švenčių tematika  kolekcija ypač turtinga . 2006 metais Kinijoje vykusiame tarptautiniame folkloro fotografijos  konkurse „Humanity Photo Awards“ jo fotografijų ciklas Rasų tematika „Rasos – the most popular lithuanian annual festivity “ buvo apdovanotas prizu.  Tame pat fotografijos konkurse „Humanity Photo Awards“  2009 metais buvo apdovanotas kitas V.Daraškevičiaus ciklas „Spring Rituals of the Ancient Baltic Religion” apie Jorės šventę.  2007 metais leidykloje „Kronta“  išleistas V.Daraškevičiaus fotografijų albumas „Trumpiausios nakties paslaptis“.  2009m. leidykla VILNIAUS ETNINĖS KULTŪROS CENTRAS išleido knygą  "Kaziuko mugė" (Liberto Klimkos tekstas), kurioje panaudotos V.Daraškevičiaus šių dienų Kaziuko mugės (nuo 1979m) fotografijos.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 35 iš 40
Etnokultūros centras